CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır?

CloudFlare nasıl kurulur

CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Evet arkadaşlar hepinize merhaba. Yeni bir makaleye hoş geldiniz. Size hızlıca ve doğru şekilde CloudFlare nasıl kurulur? resimlerle anlatıyor olacağım.

1) CloudFlare Kurulumu – Hesap Oluşturun

İlk olarak CloudFlare internet sitesine giderek bir hesap oluşturuyoruz. Arkadaşlar hesabınızı oluştururken mutlaka doğru şekilde bilgilerinizi girin eksiksiz.

2) CloudFlare Kurulumu – Site Ekleme Kısmına Gelin

cloudflare nasıl kurulur

CloudFlare kurulumu 2. adımında hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve site ekleme kısmına geliyorsunuz. ‘+Add Site‘ tıkladıktan sonra karşınıza bir alan geliyor buraya websitenizin adresini yazıp ‘Scan DNS Records’ butonuna tıklıyorsunuz. Biraz bekledikten sonra göreceksiniz ki internet sitenizin DNS adresleri karşınıza gelecek.

3) CloudFlare Kurulumu – DNS Yapılandırmaları

Bu adıma geldikten sonra karşınıza karışık bir takım ayarlar gelebilir. Siz bunlara aldırış etmiyorsunuz bu kısmı hiç ellemeden aşağıya inip ‘Continue’ butonuna tıklayın.

4) CloudFlare Kurulumu – Size Uygun Planı Seçin

CloudFlare Kurulumu – Plan Secme Kismi
CloudFlare Kurulumu – Plan Secme Kismi

CloudFlare kurulumunun 4. adımında karşınıza paket seçme ekranı çıkacak. Eğer siteniz için risk teşkil eden saldırılar yapılmıyorsa ve anormal derecede güvenlik, sıkıştırma tekniklerine ihtiyacınız yoksa ben Free planı ile yola başlamanızı tavsiye ederim zira bende şuan o plandayım ve fazlasıyla işimizi görüyor.

5) CloudFlare Kurulumu – Alan Adı Sunucularınızı Yapılandırın

CloudFlare Kurulumu – Name Server Degistirmeleri
CloudFlare Kurulumu – Name Server Degistirmeleri

5. adımda geldiğinizde size 2 tane Name Server ( Alan adı sunucuları ) verecektir. Size verilen bu 2 sunucuyu, sitenizin alan adının kayıtlı olduğu firmadaki hesabınıza girip değiştirmeniz gerekli. CloudFlare kurulumunun en önemli adımlarından biridir. Hosting yönlendirmesi yaparken hosting firmanız size 2 adet adres verdi doğru mu ? Örneğin ns1.veridyen.com / ns2.veridyen.com gibi. Sizde bu adresleri domain firmanıza girip ilgili kısma yerleştirdiniz. Evet şimdi hosting yönlendirmesinde yaptığınız gibi size verilen bu 2 sunucuyu hosting firmanızın name serverları ile değiştirmeniz gerekiyor.

Yani hosting yönlendirmesi yaparken nereye hangi sunucuları girdiyseniz, şimdi yine aynı şekilde aynı yere girip hosting firmanızın sunucularını CloudFlare’ın size verdiği sunucularla değiştirmeniz gerekiyor. Daha sonra kurulumu bitirmiş olacaksınız. Nameserverların oturup CloudFlare’ın etkin olması 1-2 saati bulabilen bir durumdur.

#1 Bilgilendirme : CloudFlare kurulumu tamamlandığında yani ns adreslerinin yönlendirilmesi tamamlandığında artık sunucunuzun adresi gizlenmiştir ve sistem size yeni bir adres vermiştir. Bu da şu demek oluyor, sitenize saldırı yapmak isteyen kötü niyetli kişiler sunucunuzun ip adresini tespit edemeyecekler. CloudFlare bypass yöntemleri var ama gün geçtikçe zorlaşıyor bypass etmek.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir